رشد و بالندگی فکری جامعه، با مطالعه و آگاهی بخشی در بین آحاد مردم اتفاق می افتد. کتابخانه ها بویژه کتابخانه های عمومی می توانند نقشی تاثیرگذار در این زمینه ایفا نمایند. کتابخانه های عمومی با بسترسازی و تسهیل دسترسی مردم به کتاب و توجه به ذائقه عمومی و تحولات فناورانه روز، می توانند در پویایی اجتماعی و پرورش استعدادهای فکری موثر باشند.

17 اسفند "سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی" فرصت مغتنمی برای توجه عموم مردم شریف بویژه اصحاب رسانه به مسأله کتاب و کتابخوانی و ارتقای آگاهی عمومی است. مدیران و نخبگان علمی و فرهنگی نیز با حضور ارزشمند خویش در کتابخانه و گرامیداشت این روز، در الگوسازی و دعوت مردم به کتابخانه و مطالعه کتاب، رسالت و نقش سازنده خود را ایفا نمایند.

اینجانب ضمن تبریک این روز به تمامی دست اندرکاران امر ترویج کتاب و کتابخوانی بویژه کتابداران کتابخانه های عمومی، موفقیت این عزیزان را در مساله مهم آگاهی بخشی و ارتقای فرهنگ عمومی آرزو دارم.

امیدوارم با مشارکت و هم افزایی کلیه دستگاههای فرهنگی، گام‌های بلندی در مسیر دست یابی به اهداف فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و سیاست های دولت تدبیر و امید در ترويج فرهنگ متعالی کتابخوانی در جامعه برداشته شود.

رضا عسگری فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان